چـوخـونــی

نقل اخبار و بازتاب مشکلات روستای چوخون و شهرستان بشاگـَـرد

چـوخـونــی

نقل اخبار و بازتاب مشکلات روستای چوخون و شهرستان بشاگـَـرد

چـوخـونــی

ســـــلام
علی زارعی هستم نویسنده و مدیر وبلاگ چوخونــی

این وبلاگ به معرفی روستای چــوخـون و شهرستان بشاگـَـــرد و شرح اخبار و حوادث آن میپردازد.

همچنین برای تنوع بیشتر ، مطالب گوناگون و متفرقه هم قرار داده میشود.

بــرای مشاهــده تمامی مطالــب وبلاگ روی ' همه نوشته ها ' در بالای صفحه کلیک کنید.

لطفا با نظراتتون ما را در بهتر ساختن وبلاگ یاری کنید.

برای ارتبــاط و همکاری با مدیـر وبلاگ از صفحــه ' ارتباط با مدیر ' دیدن کنید.

برای دسترسی راحت تر به مطالب وبلاگ از قسمت موضوعات استفاده کنید.

برای مشاهده کامل مطالب به ادامه مطلب مراجعه کنید.

همچنین به دلیل بروز بودن وبلاگ از دیگر صفحات نیز دیدن کنید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شــروع فعالیــت:24 آذر 95
نویسنده:علــــی زارعــــی
ایمیل وبلاگ:chookhoni‎@yahoo.com
ایمیل نویسنده:zarei2757‎@yahoo.com

نظـــر یادت نــــره

اغلب تاریخ نویسان شرقی، غربی،عربی و مورخین بلوچ و افاغنه و هند و سند و پاکستان و غیره بشکردی ها را عرب نژاد می پندارند و معتقدند مردم بشکرد بعد از فتوحات اسلامی از مناطقی نظیر یمن ،عمان ، حجاز و شام به این سرزمین مهاجرت کرده اند.

صفی الدین بغدادی متوفی ۷۳۹هجری در کتاب مراصع الاطلاع میگوید:قفص کوهی است در کرمان مردمش همچون کرد ها به نام قفص(بشکردی ها) و بلوص(بلوچ های بیابان) میباشند. واین کوه نزدیک به دریاست و اصل مردمش از عرب است .

اما نسب شناسان محلی بشکردی معتقدند که اغلب بشکردی ها از عربستان و بلوچستان به این منطقه آمده اند.برای مثال طایفه ی پلیکاره در جگدان را از قبایل حجازی و فامیل شمس الدینی در شه بابک را از سادات علویه ی شام می دانند . همچنین می گویند فامیل شمیلی از شمیل راس الخیمه آمده اند . وقبایل گافری اصلشان از قبایل غافری عمان می باشد که به این دیار هجرت کرده اند.
به احتمال قریب به یقین نام حوزه ی سیت برگرفته از نام دو شهر عمان به نام بلادسیت و دارسیت می باشد . ووجه احتمال ای است که سلاطین آل بوسعیدی در قرن های هیجدهم ونوزدهم میلادی نه تنها بر بشکرد بلکه برتمام سواحل جنوب شرق ایران از بندر عباس تا چا بهار کنونی حکمرانی کرده اند .

دانشمند انگلیسی جنرال هنری پوتنگر معتقد بوده است اصل بشکردی ها از قبائل لار یا کرد لار بوده که قرنها پیش به این منطقه آمده اند و با قبائل بلوچ که بومی این منطقه بوده اند وصلت کرده اند.به همین دلیل برخی از مورخین بشکردی ها را (کرد بلوچ) مینامند .


کوچ یکی از نام های تاریخی بشکردی هاست به معنای جابجا شدن.کوچ کردن از عادات دیرینه ی مردم بشکرد است به گونه ای که در گذشته های نه چندان دور در طول سال سه یا چهار مرتبه از جایی به جای دیگر کوچ می کردند .شب روی و کوچ نشینی دلیلی بر دلیری و شکیبایی مردم بشکرد است .به همین دلیل است که در برخی از مصادر تاریخی از آنان تحت عنوان (گدوزیاوکوچ)یعنی (گوشه نشینان منتقل) یاد شده است.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی