چـوخـونــی

نقل اخبار و بازتاب مشکلات روستای چوخون و شهرستان بشاگـَـرد

چـوخـونــی

نقل اخبار و بازتاب مشکلات روستای چوخون و شهرستان بشاگـَـرد

چـوخـونــی

ســـــلام
علی زارعی هستم نویسنده و مدیر وبلاگ چوخونــی

این وبلاگ به معرفی روستای چــوخـون و شهرستان بشاگـَـــرد و شرح اخبار و حوادث آن میپردازد.

همچنین برای تنوع بیشتر ، مطالب گوناگون و متفرقه هم قرار داده میشود.

بــرای مشاهــده تمامی مطالــب وبلاگ روی ' همه نوشته ها ' در بالای صفحه کلیک کنید.

لطفا با نظراتتون ما را در بهتر ساختن وبلاگ یاری کنید.

برای ارتبــاط و همکاری با مدیـر وبلاگ از صفحــه ' ارتباط با مدیر ' دیدن کنید.

برای دسترسی راحت تر به مطالب وبلاگ از قسمت موضوعات استفاده کنید.

برای مشاهده کامل مطالب به ادامه مطلب مراجعه کنید.

همچنین به دلیل بروز بودن وبلاگ از دیگر صفحات نیز دیدن کنید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شــروع فعالیــت:24 آذر 95
نویسنده:علــــی زارعــــی
ایمیل وبلاگ:chookhoni‎@yahoo.com
ایمیل نویسنده:zarei2757‎@yahoo.com

نظـــر یادت نــــره

روستای چوخون دارای زیارتگاه هایی است که مردم بز یا گوسفند نذری خود را در آنجا ذبح می کنند و اعتقاد خاصی هم به این زیارت گاه ها دارند و هر یک از این زیارت گاه ها یک مرید یا بانی دارند که بزها را ذبح میکند و اعمال خاص زیارت را انجام میدهند.

هیچ یک از مردم روستا قدمت این زیارت گاه ها را به طور دقیق نمی دانند و بعضی میگویند که از زمان های امامان معصوم (ع) این زیارت گاه ها بوده اند و 50 سال یا قبل از آن هم این در زیارتگاه ها اعمال خاصی انجام می شد که الان همه آن اعمال انجام نمی شوند.

این زیارت گاه ها عبارتند از:

1_زیارتگاه 'حضرت ابوالفضل(ع)' آمیگی

2_زیارتگاه 'میر علی' شهر چوخون

3_
زیارتگاه 'امام حسین (ع)' در کنار حسینیهدر این سه زیارتگاه فقط روزهای یک شنبه،دو شنبه؛پنج شنبه و جمعه میتوان نذری برد.

1_زیارتگاه 'حضرت ابوالفضل(ع)' آمیگی: 
زیارتگاه حضرت ابوالفضل چوخون
زیارتگاه حضرت ابوالفضل چوخون
زیارتگاه حضرت ابوالفضل چوخون٢
زیارتگاه حضرت ابوالفضل چوخون
زیارتگاه حضرت ابوالفضل چوخون٣


این زیارتگاه در 700 متری شرق روستای چوخون قرار دارد و مکان مقدسی است که مردم روستای چوخون بز یا گاو یا میش نذری خود را در این مکان ذبح می کنند و بیس مردم تقسیم می کنند،همچنین مردم در این زیارت گاه می توانند بعد از تقسیم نذورات آنها را به خانه ببرند و در آنجا بخورند. این زیارتگاه همچنین شربتی دارد که یک نوع شن پاک می باشد و آنرا در آن حل می کننف و سه جرعه از آن آن آب را می نوشند که مردم روستای چوخون اعتقاد دارند این شربت شفا بخش است.

2_زیارتگاه 'میر علی' شهر چوخون:

این زیارت گاه در 6 کیلومتری شمال روستای چوخون در نخلستان "شهر چوخون " قرار دارد و از مهمترین زیارتگاه های روستای چوخون می باشد و از اکثر جاهای بشاگرد به این زیارتگاه می آیند و مکان مقدسی است که مردم نذورات خود را به آنجا می برند و به گونه ای است که بعد از اعمال آداب و رسوم زیارت مردم تا جایی خاص می توانند نذورات خود را ببرند و بخورند و کسی حق ندارد از آن محدوده بگذرد و این محدوده حدفاصل زیارتگاه و مکانی به اسم 'گجگ مهناز' است که 'گجگ مهناز' در2 کیلومتری شمال روستای چوخون قرار دارد و این زیارتگاه هم همانند زیارتگاه 'حضرت ابوالفضل (ع) آمیگی' شربتی را دارد که مردم اعتقاد دارند این شربت شفا بخش است.

از دیگر رسومات این زیارت گاه این است که پسران ختنه نشده و زنان نمی توانند به محدوده زیارتگاه یا جایی که مرید یا بانی زیارتگاه بزها را ذبح می کند،بروند و آنها در مکانی که 100 متر پایین تر از زیارتگاه است قرار میگرند.

همچنین نقل میکنند زمان های قدیم (حدود 50 سال پیش) اگر زمانی خشکسالی می شد، برای اینکه باران ببارد مردم در این زیارت گاه بز نذری میبردند و با اعتقاد خاصی به زیارت گاه رفته و اعمال خاص آن را با دقت انجام می دادند و قرآن می خواندند و هنوز به خانه نرسیده بوده که باران،رحمت الهی، بر آنها نازل می شد.

3_زیارتگاه 'امام حسین (ع)':

این زیارتگاه در مکان حسینیه روستای چوخون قرار دارد و مردم نذورات خود را به آنجا می برند و این زیارتگاه مانند زیارتگاه 'میر علی'محدودیت مکانی برای پسران ختنه نشده و زنان و چه برای مکان خوردن نذورات ندارد و گوشت نذری به صورت خام بین مردم تقسیم می شود و مردم آنها به خانه می برند.

اما در مناسبات خاصی مانند دهه محرم یا اربعین حسینی گوشت نذری در آشپزخانه حسینیه پخته می شود و از آن برای غذای هیئت های عزاداری و مردم روستا استفاده می شود

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی